Za co fotografovi platíte

vloženo 4. 12. 2013


Už jste se někdy zamysleli nad tím, proč chce fotograf tolik peněz za nacvakání pár fotek, které mu určitě zaberou nanejvýše hodinku práce s vámi a pak vám je pošle? Ono to celé není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát a práce s fotkami je ve skutečnosti mnohem více. O tom bych rád něco napsal v následujícím článku.

Začněme ale od úplného začátku, od úplné nuly, kdy se fotograf učí to, co v budoucnu při profesionální práci bude potřebovat. To je obrovská časová investice. Někdo si dokonce kupuje knížky o focení či navštěvuje různé workshopy. Nikdo se nenarodil s foťákem v ruce, a to jsme u další investice. Nákup techniky není zrovna levnou záležitostí. Kolikrát jsem si již říkal, že jsem za to mohl mít docela pěkné auto. Tělo, několik objektivů, osvětlovací technika, fotobatoh, software, stativ a spousty dalších drobností, jejichž cena je přemrštěná často jen kvůli nálepce „určeno k focení“. Je to jako kupovat písek k rybičkám, který je několikrát dražší než ten samý písek určený do stavebnictví. Ale často to jinak nejde. Navíc technika se stále vyvíjí, takže to není jen počáteční investice. Tohle všechno, od učení až po počáteční nákup techniky, bych však do ceny focení pro zákazníky až tolik nepromítal. Je to daň za to, že fotograf vůbec může fotit. Nemluvě o tom, že by to měl být i jeho koníček a když někdo hraje ve volném čase tenis, taky nečeká, že se mu vrátí finanční investice do rakety a míčků.

Velkou investicí je též propagace. Aby se o fotografovi potenciální zákazníci vůbec dověděli, musí se hodně ohánět. Vytvoření a udržování webových stránek, pravidelná aktualizace stránky na Facebooku a další věci, aby si jej vůbec někdo ve velké konkurenci všiml. Není to lehké, ani levné, ani jen o pěkných fotkách, bohužel. Ani nevíte, jak velkou službu mu uděláte, pokud fotografovi jako přátelé s propagací pomůžete. Stačí pouhé sdílení něčeho z jeho stránek na Facebooku.

Když už má tohle člověk hotové a občas se mu ozve nějaký zákazník, práce nekončí. Jen už je o trochu příjemnější. Domlouvání termínu focení, příprava na focení včetně dopravy na místo činu – i to stojí minimálně čas, který má svou hodnotu. Následuje vlastní focení a víc zákazník často nevidí.

Fotograf si z focení přiveze domů mnohokrát více snímků než ve skutečnosti zákazníkovi předá. Z těchto snímků se pak pečlivě vybírá, které fotky dále upravovat a které ne. Úprava každé fotky může zabrat řádově minuty. Při focení akcí je to většinou méně, ale například u portrétů není výjimkou, když fotograf u jedné fotky stráví i přes půl hodiny, chce-li být pečlivý. A pokud se provádí výraznější grafické úpravy (odbourání pozadí, fotomontáže, …), může práce trvat desítky minut až hodiny. Schválně si tedy spočítejte, kolik času stráví fotograf prací pro vás, když vám dodá 15 upravených portrétních fotografií nebo třeba 200 fotografií z rodinné oslavy. Existují sice fotografové, kteří fotky neupravují nebo jen velice málo, ale výsledky tomu obvykle odpovídají. Výmluva, že mají rádi fotografie přírodní, věrné a bez úprav je spíše o tom, že se nenaučili s Photoshopem. Je třeba pochopit, že to, co vyleze z digitálního foťáku, je ve většině případech jen polotovar. Už samotné převedení dat do standardního formátu JPG, který často proběhne už ve fotoaparátu, je zatíženo automatickou úpravou.

Stále vám připadá těch pár stovek až tisícovek hodně za chvilku „cvakání“? Kdybych měl být idealista, focení by vyšlo i na několikanásobnou částku oproti té, kterou si ve skutečnosti řeknu. Jenže to by pak nebylo koho fotit, a to ideálním představám neodpovídá. Osobně ale doufám, že z každého takového focení vyjde spokojený zákazník, který své fotky bude ukazovat přátelům, dá si je na Facebook a přímo či nepřímo tak fotografa doporučí i lidem kolem sebe. Nebýt tohoto procesu, málokdo by se o fotografovi dověděl. Krom toho má fotograf k dispozici nové fotky k rozšíření svého portfolia. Je to tedy nakonec oboustranně docela výhodná spolupráce.

Úplně na závěr si dovolím malou poznámku pro šetřivé. Často se setkávám s prosbou, zda by šlo udělat třeba jen 3 fotky, aby to bylo co nejlevnější. Možné to pochopitelně je, ale pokud nafotíme jen pár fotek a z nich budu vybírat ty 3, je malá pravděpodobnost, že právě mezi nimi najdeme ty top, které každého ohromí. Kdežto když fotek uděláme více a budeme vybírat z vyššího počtu, výsledky tomu budou odpovídat. Navíc počet fotografií je jen malá složka finální ceny celého focení. Focení za podstatně nižší částku nebo úplně zdarma můžete mít třeba za to, že ke mně přivedete další klienty (a focení s nimi opravdu proběhnou). A nebo když se mi váš nápad tak zalíbí, že jej rád zrealizuji zdarma pro rozšíření svého portfolia. Další možností je výměnný obchod, focení za reklamu nebo jinou protislužbu.

Mějte se krásně, přátelé!