Kde mohu vidět tvé fotografie?

Hlavní portfolio fotografií a videa naleznete přímo na této stránce. Další fotografie pak můžete vidět na mé facebookové stránce a občas dám něco i na Instagram. Velké množství fotek se šíří po internetu prostřednictvím mých klientů, kteří si je dávají na webové stránky, facebookové profily atd. Fotografie s botanickou nebo přírodovědnou tematikou si můžete prohlédnout v mé rozsáhlé galerii zajímavých přírodních lokalit na Zoneramě. Některé botanické fotky figurují v projektu Botanická fotogalerie, databázi Pladias, v různých internetových i tištěných magazínech, v knížkách a jiných publikacích. Videa obyčejně vkládám na svůj kanál na YouTube.


Jaký máš foťák?

Pro focení a video aktuálně používám fotoaparáty Sony A7 III, Sony A7 a Panasonic GH5 s řadou zejména pevných a světelných objektivů a dalším příslušenstvím. Při focení rád předvedu :-). 


Kolik stojí focení?

Snažím se ke každé zakázce přistupovat individuálně a nepokoušet se všechny narvat do předpřipravených balíčků. Proto u většiny případů na webu přesný ceník ani nenajdete. Když mi však napíšete s konkrétními požadavky, obratem (nebo co nejdříve to bude možné) Vám cenovou nabídku sdělím.


Mohu koupit dárkový poukaz?

O dárkový poukaz si můžete napsat a domluvíme se na jeho zhotovení. Na focení rodiny, domácího mazlíčka, k Vánocům nebo k narozeninám – vše je možné.


Fotíš i TFP?

Občas ano, ale čím dál méně. Pokud si myslíš, že bych o focení zdarma mohl mít zájem, zkus mi napsat. Třeba zrovna budu mít volněji nebo mi to bude stát za časovou investici :-). V opačném případě Ti zkusím nabídnout cenu a podle toho se rozhodneš.


Jak daleko můžeš dojet?

To záleží na situaci. Jednak jde o atraktivitu samotného focení (třeba i finanční), jednak o mé aktuální časové možnosti. Asi chápete, že strávit půl dne v autě kvůli fotografování za 500 Kč pro mě nebude tak zajímavé. Napište mi a já vám řeknu, zda jsem ochoten/schopen dojet a kolik by to stálo. Třeba budete mít štěstí a i v případě nevelké atraktivity focení budu ochoten dorazit, protože se v lokalitě budu vyskytovat z jiných důvodů ;-). Nejčastěji se pohybuji v Praze a na Loučeni.


Za jak dlouho po focení dostanu fotky?

Ve všem se snažím řídit pravidlem, že co neudělám dnes, zapomenu zítra. Proto pokud to jde, začínám na fotografiích pracovat co nejdříve a je tak dost možné, že je dostanete už druhý den po focení. Mám-li práce víc, obvykle to netrvá déle jak 2 týdny a delší čekání je už jen u velmi náročných úprav, rozsáhlých projektů či při mé delší nepřítomnosti. Mnohdy dávám fotografie k nahlédnutí už v průběhu procesu a konzultuji s klienty další postupy.


Dostanu i neupravené snímky?

Na stránkách mnohých fotografů stojí tučným písmem, že neupravené fotky neposkytují a deset vykřičníků za tím. V některých případech je to logické, neboť poskytnuté fotografie jsou jejich reklamou a ne pro každého je špatná reklama taky reklama. Na druhou stranu jsou případy, kdy to považuji spíše za aroganci. Například při rodinných foceních. Z takových focení mají vzniknout nejen špičková umělecká díla, ale také zaznamenané vzpomínky. Proto věřte, že v těchto případech vám rád poskytnu i snímky neupravené. Přesněji řečeno – upravené budou, ale jen základně, tj. převedeny do standardního formátu JPG a pokud to potřebují, tak i s nejjednoduššími expozičními úpravami. Snížím také jejich rozlišení. Dostačující pro uložení do rodinného alba. Samozřejmě očekávám, že když někomu budete ukazovat mou práci, nebudete tyto polotovary vydávat za vrchol mého umění :-).


Vyfotíš mi oči?

Focení očí jsem poskytoval zdarma v rámci projektu HUMAN EYE, který je již ukončen. O focení si můžete říct i mimo projekt, jen už nebude zdarma, ale za menší poplatek. Čím víc zájemců najednou, tím levnější focení pro každého bude. Více info v nabídce


Zvládneš dělat foto i video najednou?

Fotky a video najednou dělat lze, ale jen v opravdu výjimečných případech, kdy nejsou klíčové okamžiky, které je nutné zaznamenat na obě média. Sdělte mi své požadavky a podle toho se domluvíme.


Zvládneš mi ubrat kila?

Ano, zvládnu. Ale výraznější korekce postavy dělám jen na Vaši předchozí žádost, protože říct modelce, že by to potřebovala, se příliš nesluší :-). To znamená, že se o to nesmíte bát říct, je to naprosto standardní věc, za kterou se nemusíte stydět. Samozřejmě pokud jde o případ, kdy jsou nedokonalosti postavy způsobené úhlem záběru, zkrátka fotografovaná osoba takto normálně nevypadá, nebojím se korekci udělat. Nikdo si toho nevšimne a všichni budou spokojení.


Budeš moje fotky někde zveřejňovat?

Pokud někde fotografie z placených focení zveřejňuji, je to zde na webu, případně na Facebooku a Instagramu. Většinou se ale vždy předem zeptám. Pokud si přejete fotografie jen pro sebe, upozorněte mě na to, prosím. Máte na to jako platící zákazníci plné právo. Pokud budu moci fotografie použít i pro svou prezentaci, která je u fotografa při jeho práci nezbytná, je dost možné, že si na nich dám ještě více záležet a vyhotovím Vám jich třeba i o něco více, než jsme se domluvili.


Naučíš mě fotit?

Můžeme se domluvit na individuálních lekcích (dnes se tomu populárně říká workshopy). Pokud jde o věc, kterou zvládám, rád své know-how předám dál. Mrkněte na bližší informace přímo do nabídky kurzů focení.