HUMAN EYE
INFORMACE O PROJEKTU
Projekt HUMAN EYE je zaměřený na fotografii lidského oka. Jeho cílem bylo nashromáždění většího množství, pokud možno uniformních, fotografií duhovky. Zda mu v budoucnu nalezneme vyšší cíle, ať už umělecké či třeba vědecké, zatím zůstává ve hvězdách :-). Potenciál na to má a je to jen o lidech a nápadech.
Jak to všechno začalo?
V září 2015 jsem na svém webu uveřejnil článek Fotografie lidského oka, ve kterém se můžete dočíst, jak jsem se k focení očí vlastně dostal a jakou technikou to provádím. V souvislosti s článkem jsem začal uvažovat, jak skromnou sbírku fotek očí rozšířit. Zeptal jsem se proto na Facebooku, zda by se nenašlo pár zájemců o focení. Zájem mě mile překvapil. Našlo se jich pár… stovek. A tím vlastně projekt s tehdy pracovním názvem HUMAN EYE začal.
Když vidíte, že to lidi baví, začínáte v tom vidět větší a větší smysl. Takže jsem uspořádal první hromadná focení, která proběhla na jedničku a byla milým setkáním s novými nadšenými tvářemi. Při hromadných foceních jsme společně nafotili u každého zájemce fotografie obou očí a fotku celého obličeje; vše co nejvíce uniformě, aby bylo jednodušší fotografie v budoucnu použít. To je hlavní rozdíl oproti focení dříve, kdy byla každá fotka jiná.
Jak projekt probíhal?
Od září 2015 se v rámci projektu podařilo nafotit 1836 různých očí a 920 z vás ukázat, jak vypadají vaše oči v detailu. První etapa projektu probíhala od podzimu do konce roku 2015. Druhá pak od ledna do začátku dubna 2016. Třetí skončila před Vánoci 2016. Nakonec jsem se rozhodl pokračovat a fotili jsme ještě na podzim 2017. Dohromady proběhlo 45 hromadných focení, během kterých byla nafocena naprostá většina zmíněných fotografií. S některými zájemci, kterým časy hromadných focení nevyhovovaly, jsem si však domluvil i individuální termíny. Hromadná focení probíhala až na výjimky vždy v příjemném klidném prostředí Botanické zahrady PřF UK v Praze. Párkrát se ale fotilo také na Loučeni, jednou v Brně, Mladé Boleslavi, Nymburce a Jindřichově Hradci. Příležitostí k focení tedy bylo opravdu hodně a věřím, že si všichni zájemci přišli na své.
Projektu jsem jako autor věnoval spoustu času. Jen fotografií mi pod rukama prošlo téměř čtyřicet tisíc, což odpovídá nějakým 750 GB dat. Vybrat z nich ty nejlepší, zpracovat je, včetně retuší, aby se líbily, najít kontakt na fotografované a každému jeho fotografie zaslat. Vedle těchto činností, které nejsou tolik vidět, byla samotná focení časově skoro zanedbatelná.
Focení byla vždy milými setkáními s přáteli i novými tvářemi. Ač to vše bylo ve spěchu, abyste nemuseli dlouho čekat ve frontě, kolikrát jsme se dobře pobavili a s mnohými z vás jsem v kontaktu i nadále, což mě velice těší.
Proběhlé termíny:
ne 10. prosince 2017
ne 10. prosince 2017
čt 7. prosince 2017
út 21. listopadu 2017
st 18. října 2017
po 16. října 2017
út 12. září 2017
po 11. září 2017
ne 10. září 2017
st 21. prosince 2016
so 17. prosince 2016
st 14. prosince 2016
út 6. prosince 2016
so 3. prosince 2016
út 29. listopadu 2016
čt 17. listopadu 2016
út 15. listopadu 2016
ne 13. listopadu 2016
st 26. října 2016
út 18. října 2016
po 17. října 2016
so 15. října 2016
čt 6. října 2016
út 4. října 2016
čt 22. září 2016
po 5. září 2016
ne 4. září 2016
so 3. září 2016
pá 1. dubna 2016
čt 24. března 2016
čt 25. února 2016
st 3. února 2016
pá 15. ledna 2016
út 15. prosince 2015
pá 11. prosince 2015
st 2. prosince 2015
pá 27. listopadu 2015
pá 20. listopadu 2015
st 4. listopadu 2015
ne 25. října 2015
st 21. října 2015
so 10. října 2015
st 7. října 2015
pá 2. října 2015
út 15. září 2015
Zhodnocení a výsledky
Hlavním výstupem a výsledkem je webová galerie všech nafocených očí. Celkem jich je 1836. Malý náhled několika vybraných osob přikládám i sem. Ten v červené bundě jsem já, autor projektu. Za tyto tři fotky vděčím kamarádce Adéle Chalupové. Výjimečně tedy neplatí to proklaté přísloví s kovářovou kobylou.
Je milé sledovat, jak se na Facebooku množí profily s fotkou oka na profilovce či jak sdílíte fotky na Instagramu. Velice mě potěšilo nejedno novoroční přání s fotkami očí nebo focení maturitního tabla, které se projektu částečně týkalo. Maturanti na něm drží fotografii svého oka. Při focení se někteří z nich rovnou nechali nafotit i do projektu. Tablo sklidilo velký ohlas, tohle tu prostě ještě nebylo :-). Fotky byly obvykle hlavně pro radost, ale objevila se například i holčička, která měla jedno oko umělé a podle fotky druhého si nechá udělat dokonalejší protézku. Doufám, že fotografie k tomuto účelu dobře posloužila!
Ač se zdá, že se vše dařilo naprosto na jedničku, některé naivní vize se zrealizovat nepodařily. Třeba to, jak jsem si představoval, že budou všechny portréty nafoceny stejně a všechny oči budou na fotkách stejně velké. Zkrátka ta již zmiňovaná uniformita. Po prvních foceních bylo jasné, že každá tvář i každé oko je natolik tvarově a velikostně odlišné, že není možné udržet dokonalý řád, aspoň ne při mém způsobu focení. Navíc pokaždé bylo jiné počasí a tím pádem úplně jiné světelné podmínky. Takže na tohle své přání jsem musel rezignovat a dopřál fotkám více volnosti. Další z věcí, která se ne tak úplně vydařila, jsou odlesky od blesku na každé fotografii. Ač jsem se časem zdokonaloval v tom, jak jej udělat co nejvíce nenápadným, bohužel jsem nepřišel na způsob, jak odlesk eliminovat úplně. Mnohokrát jste mi to psali jako výtku.
Zajímavé je vnímání zelené barvy očí. Mnozí na focení přišli s tím, že zelené oči mají, avšak nepamatuji si jediný případ, kdy oči byly skutečně zelené i v detailním pohledu. Vždy se jednalo o spleť různě žlutých a modrých vláken, které z dálky zjevně splývají v zelenou barvu. Tedy aspoň tak si to jako laik vysvětluji.
Často vás zajímá, jaké nejzajímavější oči jsem v rámci projektu fotografoval. Variabilita byla skutečně obrovská a najít jedno nejvýraznější oko není jednoduché. Přesto však asi mohu říct, že nejvíce mě překvapily oči paní, která mi psala již dopředu, zda bych měl o nafocení jejích očí zájem. Její oči nemají kulatou panenku, panenka je u nich ve tvaru obrácené slzy. Velmi zajímavé byly případy, kdy mělo pravé oko jinou barvu než levé. Vždy také překvapily oči, které měly více barevných segmentů, jak koláčový graf. Mnohé oči pak na sobě měly zajímavé pigmentové skvrny.
Zajímavým zpestřením byla nabídka pana Zdeňka Rýdla, iridologa, který zájemcům zdarma z nafocených snímků udělal diagnózu zdravotního stavu:
“Když si prohlížím jednotlivé portréty, ani nevím, jakými slovy by se daly popsat jednotlivé pohledy. Jsou tam výrazy pozitivního vztahu k fotografovi, výrazy očekávání, ale i šibalský nebo uhrančivý pohled. No ale o tom jsem psát nechtěl. Udělal jsem si takovou svoji statistiku z pohledu bývalého irisdiagnostika. V podstatě hledám odpověď na otázku, čím může být diagnostika z očí prospěšná. Z těch Vašich fotek mi to vyšlo asi takto: Každý druhý až třetí má nemocné ledviny nebo štítnou žlázu. To není žádná zvláštnost, to se dá snadno zjistit v laboratoři. Daleko zajímavější se mi zdá skutečnost, že každý patnáctý fotografovaný člověk vykazuje známky problémů se srdíčkem, způsobené nafouknutím, vyboulením tlustého střeva. Tato vyboulenina pak přes bránici tlačí na srdce. Výsledkem pak je, že i mladý a do té doby zdravý člověk, si najednou všimne slabosti kolem srdce a nevěřícně sleduje do té doby neznámou srdeční arytmii. Pak se může klidně stát, že mu lékař v dobré víře bude léčit zdravé srdíčko, zatímco problém je jinde. Do Vaší zprávy bych ještě doplnil ze své statistiky následující. Ze všech Vašich fotek mají 4 lidé překyselení v žaludku, 6 lidí má výrazně deformovaný obvod zorničky, 12 lidí má zvláštní kresby nebo znamení, 13 lidí má výrazné znaky v sektoru mozku zaviněné nejspíše špatným trávením, 15 lidí má výrazné problémy s páteří.“
Na jedno z prvních focení třetí etapy projektu dorazil pan Ing. Petr Lett, se kterým jsem od té doby v častém kontaktu a fotografie očí jsem mu zasílal ještě dříve, než se objevily veřejně na webu. Pan Lett z fotografií analyzoval jednotlivé oči a je mi potěšením představit první výsledky jeho mravenčí práce, na kterou bych si sám netroufl. Zatím jsou to základní statistiky, ale do budoucna možná budou i zajímavější korelace určitých znaků. Pojďme se podívat na několik grafů.
HUMAN EYE v médiích
O projekt se začala zajímat i mnohá média. K focení jste si tak mohli něco přečíst v deníku Metro, Právo a na několika webových magazínech. Na Loučeň za mnou dokonce přijel štáb TV Barrandov natočit reportáž do večerních zpráv. Vše si můžete prohlédnout v následujících odkazech.
- Osel.cz | Fotografie lidského oka
- ČtiDoma.cz | Jakub Štěpán: Nejvíc mě baví focení očí
- deník Metro 14/4/2016 | Koníček. Vyfotil přes 300 párů očí
- iDnes.cz | Má největší detailní sbírku očí na internetu. Vyfotil přes 300 lidí
- Mladá Boleslav | Fotograf snímal na Štěpánce zájemcům oči
- deník Právo 6/12/2016 | Lidské oko fotografovi učarovalo
- TV Barrandov | NAŠE ZPRÁVY – 28/12/2016 (začátek v 17:20)
Co bude dál?
Projekt HUMAN EYE považuji za ukončený. To však neznamená, že Vaše oči už nemohu nafotit. Jen si za to nyní řeknu drobnou finanční částku a nebudu je vystavovat do společné galerie. Stačí mi napsat.
Fotografie očí nafocených v rámci projektu budou nadále k nahlédnutí na tomto webu. Nemohu vyloučit jejich budoucí využití na nějaké výstavě či pro vědecké účely. Potenciál k tomu mají a bude-li vůle jej využít, jedině dobře. Vše samozřejmě je a vždy bude anonymní!
Často se mě ptáte, co bude dál. Jaký další projekt? Zatím nevím. Musím se věnovat i jiným věcem, třeba dokončení vysoké školy, kterou jsem poslední dobou navštěvoval víc kvůli očím než jako vzorný student na přednášky. Rozhodně sledujte můj Facebook a bude-li nějaký další podobný projekt, dozvíte se o něm hned u zrodu. Já navíc budu mít radost z přízně nových odběratelů, což mě požene tou správnou cestou, aby vážně nějaký další projekt vznikl.
Závěrem chci poděkovat všem těm, kteří projekt jakkoli podpořili, ať už dobrou náladou, šířením povědomí, zasláním snímků ze zákulisí, hozením drobných do krabičky na dobrovolné příspěvky či jakkoli jinak. Jmenovitě pak ještě panu Rýdlovi a panu Lettovi za práci, kterou vynaložili v souvislosti s fotkami. Díky moc všem! Bez vás by to nebylo tak super ;-).