Jak dobře vybrat fotoaparát

vloženo 15. 1. 2014 (aktualizováno 2018)


Protože se na mě čas od času někdo obrátí s prosbou, zda bych mu nepomohl s výběrem fotoaparátu, rozhodl jsem se napsat na toto téma krátký článek. Cílem nebude dovést vás až ke konkrétnímu modelu, ale spíše k zamyšlení se, co od foťáku vlastně chcete a v jakých vodách vyhledávat. Kvalita fotek totiž není vždy o velikosti fotoaparátu a počtu megapixelů.

Univerzální kompakt nebo fotoaparát s výměnnými objektivy? To je asi nejhlavnější otázka, kterou budete řešit. Možná už ji máte vyřešenou, ale i tak čtěte dál. Třeba vás donutím se zamyslet a své rozhodnutí i přehodnotit.

Chci zrcadlovku. Vypadá profesionálně, určitě dělá taky „profesionální“ fotky. A v Albertu mají v akci velkýho Nikona se základním objektivem jen za 12 tisíc. To je stejně jako některý kompakty – no nekup to! Tak tohle je asi častý scénář. Můj názor je takový, že investice stejných finančních prostředků do kompaktu bude v takovém případě lepší. Pokud vám tedy jde o kvalitu fotek a ne honění ega velkým foťákem. Hned vysvětlím.

Nejlevnější zrcadlovky nejsou vždy tím pravým. Obzvláště ve spojení s těmi nejlevnějšími setovými objektivy. Za 12 tisíc pravděpodobně nic lepšího než tuto kombinaci nekoupíte. Fotky z dovolené budou asi na stejné úrovni, jako kdybyste je fotili stejně drahým kompaktem. Co mi ale připadá jako největší „zrada“ je chybějící univerzálnost. Na to myslete, přátelé. Setovým objektivem zvládnete celkem slušně vyfotit krajinu, ulici s lidmi, s trochou snažení i portrét, ale když budete chtít pořídit detail svatebních prstýnků nebo naopak vyfotit srnce na poli ze vzdálenosti sta metrů, nejspíš tvrdě narazíte. Váš kamarád, který se vydal opačnou cestu a pořídil si stejně drahý kompakt, tohle nejspíše řešit nemusí. Jeho fotoaparát je v základu vybaven naprosto univerzálním objektivem. Zapne si režim MAKRO a vyfotí brouka lezoucího po vaší čepici ze vzdálenosti 1 cm. Váš objektiv ostří až od 30 cm a brouk je na fotce sotva rozpoznat. Srnce na poli si pohodlně přiblíží dlouhým zoomem, na který výrobce jeho univerzálního fotoaparátu také nezapomněl. Vy máte opět smůlu a tmavou tečku v poli.

Co musíte udělat, abyste tohle se svou zrcadlovkou dokázali? Je to jednoduché, koupit si k ní další příslušenství, tedy hlavně objektivy. K tomu, abyste se aspoň vyrovnali možnostem svého kamaráda, musíte pořídit přinejmenším makroobjektiv (nebo k tomu svému základnímu objektivu nějakou makropředsádku, mezikroužky apod.) a teleobjektiv. Budete-li kupovat ty nejlevnější, se kterými se dá trochu slušně fotit, každý vás vyjde například na 10 tisíc korun. Tím už cena vašeho fotoaparátu stoupla z 12 na 32 tisíc, a to nemáte žádné extra vybavení (spíše naopak).

Budete-li chtít fotky výrazně lepší než zmíněný kamarád fotící kompaktem nebo jiný kamarád s levnou zrcadlovkou, věřte mi, že ani 32 tisíc vám stačit nebude (nápad, talent a postproces fotek teď nechme úplně stranou). Ledaže byste narazili na výhodnou nabídku bazarového zboží. Nakupovat použité vybavení ale chce jistou míru přehledu o tom, co ke svým účelům potřebujete, kolik co stojí atd. Začátečníci, kteří řeší bazální otázku výběru fotoaparátu, tuto podmínku obvykle nesplňují a lehce se nechají napálit, koupí něco nekompatibilního s jejich přístrojem či něco zbytečného, co jim k vytyčenému cíli moc nepomůže. Zkuste si při nakupování z bazarů nechat poradit od někoho, kdo už má nějaké zkušenosti. Můžete ušetřit desítky tisíc, a to se vyplatí.

Řekněme, že jste se nakonec rozhodli pro univerzální kompakt. Chcete fotoaparát, který je sice kompaktní, ale lze s ním pořizovat kvalitní fotky. Tím se vyloučí kategorie těch nejlevnějších. Pro ty nejlevnější se rozhodněte tehdy, když chcete fotky jen o něco lepší než z moderního chytrého telefonu, na kvalitě vám tolik nesejde. Vybírejte podle designu, ceny, jednoduchosti ovládání atd. Jestli ale od fotoaparátu požadujete vyšší kvalitu fotek a také možnost manuálního nastavení (podobně jako je běžné u zrcadlovek), je třeba se spíše než na design zaměřit na určité parametry. Které to jsou?

Zapomeňte na porovnávání podle počtu megapixelů. Doby, kdy na tom záleželo, už jsou dávno pryč. Pro tisk fotek do rodinného alba nebo na Facebook vám bohatě postačí i 6 MPx, což dnes splňuje každý model. Vyšší počet obrazových bodů využijete jen v případě, že budete s fotkami hodně pracovat ve smyslu úprav v počítači nebo budete chtít tisknout na větší formáty. Pak by vám 6 MPx nejspíše nestačilo a doporučil bych alespoň 16 MPx. Myslete však na to, že větší počet megapixelů není zárukou větší kvality fotky. O tom více rozhoduje optická soustava a kvalita senzoru. Větší počet MPx je však zárukou větší datové velikosti fotky. Velké fotky vám budou více zatěžovat počítač, déle se stahovat, hůře posílat atd. Krom toho velký počet megapixelů ve spojení s malým nekvalitním senzorem přinese výrazný digitální šum, a ten v žádném případě nechceme.

Zkuste se spíše než na počet obrazových bodů zaměřit na velikost čipu (snímače, senzoru). Dá se říct, že čím větší, tím lepší. Tím se běžně kompakty liší od mobilů a velké zrcadlovky od kompaktů. Nejde jen o velikost, ale i o kvalitu. Tu však na rozdíl od velikosti sami těžko posoudíte. V této souvislosti mohu vřele doporučit přečíst si nezávislé recenze konkrétních modelů, o nichž uvažujete. Na internetu jich bývá dostatek a fotoaparáty v nich testují zkušení fotografové. Taková specifikace modelu vám řekne mnohem více než specifikace na webu prodejce, který se snaží fotoaparát prodat, a proto dává do popředí jen jeho klady.

Nezapomeňte se podívat, jaký je rozsah ohniskových vzdáleností objektivu, kterým je fotoaparát osazen. Ne všechny kompakty jsou tak univerzální, že dokáží vyfotit velice široký i přiblížený záběr (stejně tak ne každý fotograf to potřebuje). To lze vyčíst z parametru označovaného jako „zoom“. Když je rozsah ohniskových vzdáleností 12 až 120 mm, je zoom 10× a podobně. Samotná ohnisková vzdálenost vám tolik neřekne, protože skutečný záběr snímku je ovlivněn také velikostí čipu. 12 mm u zrcadlovky nemusí být to samé, co 12 mm u jiné zrcadlovky nebo dokonce kompaktu. Pro laika je tedy praktičtější podívat se na velikost zoomu nebo rozdíl mezi minimální a maximální ohniskovou vzdáleností. Všímejte si také světelnosti objektivu, tedy tzv. clonového čísla. Čím je nižší, tím lépe (můžete fotit za horšího osvětlení a lépe ovládnete hloubku ostrosti – rozmažete pozadí). Také se podívejte, od jaké vzdálenosti je foťák schopný zaostřit. Pokud chcete fotit makro, hodí se vám, bude-li ostřit například už od 1 cm.

Určitě ale nepodceňujte to, jak se vám daný model drží, zda vám vyhovuje jeho váha, odolnost (outdoorové modely), zda umí natáčet video a jak dobře, výdrž akumulátorů či ovládání. Někdo může ocenit možnost dálkového ovládání přes Wi-Fi prostřednictvím chytrého telefonu, GPS modul nebo jiné vychytávky přímo nesouvisející s kvalitou fotek. Argumentem pro koupi může být i sortiment přídavného vybavení pro daný model nebo platformu.

Shrňme si to. Zjednoduším to na maximum a rozdělím fotoaparáty do čtyř kategorií. Nejlevnější kompakty, lepší kompakty, nejlevnější foťáky s výměnnými objektivy a nakonec dražší foťáky s výměnnými objektivy.

Foťáky z kategorie 1 – nejlevnější kompakty

Takové se vám hodí v případě, že nechcete moc investovat, nanejvýše několik tisícovek. Nastavením se nechcete zabývat, jen mačkat spoušť a fotit. S nižší kvalitou jste smířeni, jde vám hlavně o zdokumentování společných zážitků s přáteli. Důležité je přece to, co je na fotce, ne jak kvalitní ta fotka je – od toho pak máme profesionální fotografy. Pro příznivce chytrých telefonů: Zapřemýšlejte, zda by vám nestačil právě telefon. Nové modely telefonů už mají fotoaparáty víceméně srovnatelné s nejlevnějšími kompakty.
(např. Nikon Coolpix L31, Canon IXUS 165, Samsung ST72, Panasonic Lumix DMC-SZ10)

Foťáky z kategorie 2 – kompakty vyšší třídy

Jsou to foťáky, které se vám v mnoha případech stále vejdou do kapsy (i když mezi nimi existují i větší modely). Přitom už zvládnou podobné věci jako foťáky (polo)profesionálních kvalit, dokonce k nim často lze pořídit příslušenství jako k velkým zrcadlovkám (externí blesk, dálkové ovládání apod.). Nejlepší modely někdy používají i profesionálové, pokud chtějí být nenápadní nebo s sebou z nějakého důvodu nemohou brát velkou zrcadlovku s objektivy. Investice do foťáku této kategorie bude sice větší než u nejlevnějších kompaktů, ale stále bude jednorázová a v porovnání s fotoaparáty s výměnnými objektivy mizivá. Počítejte s cenou přibližně od deseti do třiceti tisíc korun. Tohle jsou fotoaparáty, které bych doporučil všem, kteří se nad výběrem fotoaparátu zastavují, jde jim o kvalitu, ale vědí, že se focením nebudou do hloubky zabývat.
(např. Panasonic Lumix DMC-FZ1000, Olympus Stylus 1, Canon PowerShot G1 X, Sony CyberShot DSC-RX100 II)

Foťáky z kategorie 3 – nejlevnější foťáky s výměnnými objektivy

Hlavně nejlevnější zrcadlovky a bazzrcadlovky a levné objektivy. Nejspíš jste pochopili, že této kategorii osobně moc nefandím. Kvalitu fotky sice určují hlavně použité objektivy, ale když už koupíme drahé objektivy, proč kazit jejich potenciál špatným snímačem? Ta investice už není tak velká. Vlastně většina lidí s levnou zrcadlovkou, které znám a focení je trochu zaujalo, velmi rychle přesedlala na lepší stroj. Jestliže budete chtít fotit všestranně (jak portréty, tak makro, tak zvířata z dálky atd.), počítejte s investicí i několikrát vyšší než u minulé kategorie a podobnými výsledky. Fotoaparáty z této kategorie bych doporučil člověku, který chce vypadat jako velký fotograf mezi lidmi, kteří fotografování moc nerozumí.
(např. Nikon D3200, Nikon D3100, Canon EOS 1300D, Canon EOS M10)

Foťáky z kategorie 4 – stroje (polo)profesionálů

Cenové rozpětí této kategorie je obrovské. Nejlevnější z nich stojí třeba jen o cenu běžného objektivu více než ty z minulé kategorie a rozdíl je dostatečně výrazný, abychom je mohli zařadit právě sem. Ty nejdražší pak mohou bez objektivů stát i přes sto tisíc. Výběr objektivů je stejný jako u minulé kategorie. Cena celé takové sestavy může vyjít v desítkách až stovkách tisíc korun. Tento směr bych doporučil lidem, kteří se fotografováním plánují zabývat více než na úrovni fotek z dovolené, nevadí jim brát s sebou na výlety až několikakilogramové závaží navíc a jsou ochotní investovat větší finanční částky.
(např. Canon EOS 77D, Nikon D610, Pentax K-3 II, Panasonic Lumix DMC-GH5, Canon EOS 1D X, Fujifilm X-T1, Sony A7 III)

Sortiment vyráběných modelů fotoaparátů je dnes tak široký, že je složité se v něm zorientovat. Rozdělení do čtyř kategorií má samozřejmě spoustu much a množství modelů bude na pomezí dvou kategorií, ale věřím, že pro vyjádření hlavní myšlenky posloužilo dobře a třeba Vám i pomohlo vyřešit palčivé dilema.